Як точно влучити в колір у широкоформатному друку

Актуальність цього питання очевидна. Побачивши макет на моніторі свого комп'ютера, замовник сподівається побачити готовий друкований продукт в ідентичній колірній гамі, покладаючись на професіоналізм виконавця. І це правильно, однак у цьому питанні, як і в багатьох інших, діє золоте правило: «довіряй, але перевіряй».

Забезпечення точної передачі кольорів - дуже відповідальна, щоденна і рутинна праця друкарів. Виконання цього завдання так чи інакше пов'язане з кількома виробничими етапами. Перший і один із найважливіших — виконання замовником вимог до макету, які розробляються відповідно до технічного оснащенням та індивідуальними особливостями різних друкованих виробництв (відповідні рекомендації можна дізнатися на сайтах та інших інформаційних носіях кожного серйозного принт-бюро).

Після здачі файлу в друковану компанію, забезпечення правильної передачі кольору на відбитку цілком і повністю лягає на плечі її співробітників, починаючи з менеджера по роботі з клієнтами та закінчуючи оператором друкарських верстатів. Один із ключових етапів цього важливого процесу — корекція кольору, яку здійснюють дизайнери окремого підрозділу "пре-прес". Грунтуючись на знаннях специфіки матеріалів та друкарського обладнання, вони за допомогою спеціальних програмних засобів проводять комп'ютерну корекцію кольорів файлів замовника, домагаючись максимальної схожості з наданим клієнтом зразком (аналогова або цифрова кольоропроба, друкований відбиток, виготовлений в іншій друкарні), далі, у момент запуску тиражу до друку в їх завдання входить контроль отриманого результату. Додатковий контроль у процесі друку тиражу здійснюють оператори друкарських верстатів, тому рівень їхньої кваліфікації — один із самих важливих критеріїв забезпечення високої якості продукції.

Для правильного кольору потрібно: періодичне калібрування кожної машини під кожен матеріал, дотримання параметрів навколишнього середовища (підтримка у робочому приміщенні температури та вологості на необхідному рівні), профілактика обладнання та своєчасна заміна в ньому деталей обмеженого ресурсу. Це комплекс відповідальних дій, у виконанні яких часом буває задіяна ціла інженерна служба. Таким чином побудовано роботу і в нашій компанії «Рекламне Ательє». Сервісна група налаштовує обладнання, займається побудовою колірних профілів та на всіх верстатах проводить планове тестування, частина якого спеціально відведена кольоропередачі. Ні для кого не секрет, що при друку різних зображень доводиться змінювати режими друку. Наприклад, природні відтінки людської шкіри, або яскраві, соковиті пантонні кольори неможливо отримати, користуючись однаковими налаштуваннями. Тому питаннями корекції кольору спочатку займаються дизайнери. Також дуже важливі правила та інструкції, які розроблені як для співробітників виробництва, так і дизайнерів. Спираючись на ці рекомендації фахівці можуть з максимальною точністю визначити параметри друку для найбільш точного кольору і в майбутньому, при повторному тиражі, можуть бути впевнені у збереженні спочатку досягнутої якості.

Коліропроба

Незважаючи на те, що в своєму арсеналі спеціалісти мають різноманітний набір інструментарію, графічні програми, растрові процесори (RIP), спеціально збудовані icc-профілі, віяла-пантонники та ін.), для клієнтів головним гарантом забезпечення точності кольору є висновок кольоропроби конкретного постера безпосередньо на виробництві виконавця, вона узгоджується з клієнтом та служить еталоном кольоровідтворення. Затребуваність кольоропроби визначається, перш за все, бажанням самого замовника гарантовано отримати гарну віддачу від проведеної рекламної кампанії, затвердити позитивний імідж бренду в потенційних очах споживачів. Особливо це важливо, якщо рекламований товар чи бренд має виражене колірне рішення, покликане запам'ятатися потенційним споживачам, виділити продукт серед інших.

Серед обов'язкових причин, з яких кольоропроба має бути затребувана — жорсткі вимоги BrandBook, особливі зобов'язання перед спонсорами замовника, зображення осіб або випадки, коли плакати вже раніше друкувалися в іншій друкованої компанії.

Проба робиться навіть тоді, коли кольори не важливі, але клієнту потрібно показати, як його макет буде виглядати після друку в реальний (100%) розмір, оскільки часто клієнт бачить зображення лише на екрані монітора, де воно найчастіше виглядає яскравим та здається найбільш якісним. А при збільшенні зображення до масштабу 1:1 може стати помітним растр, наприклад, через низьку якість вихідного файлу.

Коліропроба виводиться на тій же друкарській машині і на тому ж матеріалі, яких друкуватиметься наступний тираж. Таким чином клієнт отримує можливість не тільки переконатися в правильній передачі кольору і при необхідності внести зауваження, але й оцінити якість самого друку використовуваного матеріалу. Стверджуючи кольоропробу та підписуючи її, клієнт погоджується з якістю друку, його влаштовують кольори, він відповідає за текстове наповнення макета (як правило, макет надається замовником).

Варто відзначити, що в більшості випадків «влучання» в корпоративні кольори буває дуже точне (з допустимою похибкою). Однак клієнту все ж таки необхідно враховувати неминучу різницю у сприйнятті зображення на різних матеріалах. При виготовленні перетяжок різні матеріали не дозволять досягти ідеальної відповідності одній кольоропробі. Як правило, кольоропроба потрібна тільки для того, щоб подивитися на передачу кольорів на різних матеріалах (наприклад, на тканині) та максимально наблизити кольори до еталонного зразку. Методи цифрового друку також мають свої відмінності від класичного офсету.

Некоректно вимагати такого кольору, як «на листівці». Колір може бути трохи іншим через оптичні властивості чорнила, відмінностей матеріалів для нанесення друку, особливостей обладнання та з інших причин. Також потрібно бути готовим до того, що термін виконання замовлення відсунеться рівно настільки, наскільки довго затверджуватиметься кольоропроба. Саме тому при термінових замовленнях клієнти далеко не завжди приділяють увагу даному етапу. Узгодження часом серйозно затягує терміни виготовлення та у разі терміновості проекту не виробляється клієнтом, особливо якщо замовлення із «зовнішньої реклами короткострокового розміщення». З цієї причини лише у 15% замовлень на виробництво перетяжок-транспорантів кольоропроба виявляється затребувана. Під час друку реклами більш довгострокового або ж інтер'єрного застосування кольоропробу затребувана вже у 90% випадків.

Варто також відзначити, що, як правило, при значному обсязі тиражу для клієнта висновок кольоропроби — послуга безкоштовна, принаймні у великих друковних компаній. Якщо друкар без попереднього виводу однозначно не може гарантувати 100% «влучення» в колір, то це проблема друкаря, а не замовника. Тому за цю послугу він і не повинен платити. Однак подібні умови можуть змінюватися іноді і найчастіше залежать від характеру взаємин замовника та виконавця. Так, якщо замовник вперше звертається в друковну кампанію або обсяг замовлення невеликий, кількість безкоштовних кольоропроб та процедур з корекції кольору може бути обмежена. Бувають інші винятки, наприклад, розмір кольоропроби. Традиційно кольоропроба - це роздруківка макета в зменшеному вигляді - цілої картинки та фрагментів цієї картинки збільшені до повного розміру. Якщо клієнт вимагає в якості кольоропроби вивести цілий плакат 6 х 3 м або просить зробити її дуже великою розміру (наприклад, 3 х 2 м), то у таких випадках вартість кольоропроби може бути рівноцінна вартості друку.

Усі нестандартні випадки неможливо передбачити. Часом використання нових матеріалів, відтворення складних, у тому числі пантонних кольорів вимагають особливого, індивідуального підходу. Головне, пам'ятайте: можливості широкоформатного друку вже давно наблизилися до традиційних поліграфічних. При цьому не варто забувати, що очевидна необхідність дотримання балансу між бажанням клієнта та інтересами друковної компанії.