У пошуках оптимального широкоформатного принтера

Не таємниця, що досконалого, бездоганного в усіх відношеннях обладнання не існнує. Техніка для широкоформатного цифрового друку – не виняток. Ключовими показниками, за якими оцінюються та порівнюються різні моделі, є якість отримуваних за допомогою апарата зображень, продуктивність та надійність верстата. До того ж, бажано, щоб при цьому за своєю вартістю новий принтер відповідав виділеному на його покупку бюджету. Між тим характеристики, що вказуються виробниками та постачальниками обладнання в технічної документації до апарату, як і ринкова ціна друкарської машини, це лише «верхня частина айсбергу». Щоб не помилитися у виборі широкоформатного принтера, слід взяти до уваги ряд факторів, про які йтиметься в цій статті.Якість відбитка та роздільна здатність друку — не те саме

За минулі 15 років бурхливого розквіту цифрового широкоформатного друку у всьому світі виробники струменевих принтерів досягли значних успіхів у вдосконалення технологій виведення повнокольорової графіки. Якість зображень, одержуваних за допомогою цілого ряду широкоформатних принтерів нашого часу, не викликає жодних нарікань ні з боку друкарів, ні з боку кінцевих користувачів друкованої продукції. Однак висновок справді бездоганний повнокольорової графіки таїть у собі чимало «підводного каміння».

Традиційно було прийнято вважати, що чим вище у принтера фізична якість друку, що вимірюється в точках на дюйм (dpi), тим вище якість відбитків, які він видає. Ця величина в технічних характеристиках сучасних широкоформатних принтерів може вказуватись як 600 dpi, 900 dpi, 1000 dpi, 1200 dpi чи 1440 dpi. Теоретично це означає, що принтер здатний відтворити на матеріалі горизонтальну лінію довжиною 2,54 см вказаною кількістю чорнильних крапель. Очевидно, що у випадку друку великоформатних зображень обладнання повинне забезпечувати прийнятну точність позиціонування крапель чорнило не тільки за шириною, а й за довжиною носія. Тому деякі виробники, заявляючи у технічній документації своїх принтерів дозвіл друку, використовують дві величини (наприклад, 720 х 540 dpi). Але навіть і в цьому випадку судити про реальну якість відбитка, що видасть обладнання, неможливо.

В останні роки розробники обладнання для струминного друку все частіше вказують і інший важливий параметр, від якого безпосередньо залежить якість друку того чи іншого принтера: розмір чорнильної краплі. Теоретично чим менше крапля, тим більше чітко буде відтворено дрібні деталі вихідного зображення і тим більше однорідною (і менш зернистою, «фотореалістичною» буде сприйматися графіка при перегляді. Так, вважається, що для виробництва плакатів, що розміщуються як зовнішня реклама, цілком придатні результати, одержувані під час друку чорнильними краплями об'ємом від 35 до 80 пл. Якщо ж на принтері планується виготовляти P.O.S.-матеріали та будь-яку іншу інтер'єрну графіку, бажано, щоб друкувальні головки обладнання здатні були генерувати чорнильні краплі значно меншого розміру (приблизно від 6 до 18 пл). Відповідно, що ближче буде глядач до відбитка, то менше має бути розмір крапель, за допомогою яких надруковано зображення.

Варто зауважити, що останнім часом все більше виробників широкоформатних принтерів віддають перевагу технології друку зі змінним об'ємом краплі (також відомої як "grayscale"). Залежно від типу друкуючої головки та налаштувань широкоформатного принтера, обладнання, що підтримує дану технологію, здатне друкувати краплями двох, трьох та дев'яти динамічно змінюваних розмірів. Завдяки цьому один і той же принтер здатний виконувати швидкий друк зображень для зовнішньої реклами та виведення інтер'єрної графіки не на шкоду чіткості тексту та деталей.

Окрему увагу варто приділити і розширеній конфігурації кольорів друку, за рахунок якої ще більше підвищується візуально сприймаєма якість відбитку. Відомо, що традиційно в цифровому струминному друку використовується чорнило палітри CMYK. Для більшості завдань з виготовлення друкованої зовнішньої реклами та виставкової графіки такої колірної конфігурації достатньо. Однак під час друку повнокольорових рекламних плакатів з фотографіями моделей, які розміщують, наприклад, в торгових залах бутиків, віддають перевагу обладнанню з розширеною колірною конфігурацією (наприклад, CMYKLcLm або CMYKLcLmLyLk). Додаткові світлі (так звані «лайтові») чорнила дозволяють добиватися реалістичного відтворення кольорів людської шкіри, зводити зернистість відбитка до мінімуму та забезпечувати плавність напівтонових переходів. Таким чином, найбільш наближена до фотореалістичної якості друку буде забезпечувати широкоформатний принтер, що друкує щонайменше у шестикольоровій колірної конфігурації (CMYKLcLm) краплями змінного розміру (при мінімальному краплі 6 пл - 8 пл).

І все ж таки розглянуті вище характеристики обладнання для широкоформатної цифрового друку дозволяють судити про реальну якість відбитків, що отримуються з допомогою тієї чи іншої моделі, лише теоретично. Насправді ж на результат впливає не тільки частота розташування чорнильних крапель на носії, їх розмір та колірна конфігурація принтера, а й «начинка» обладнання (включаючи RIP-програму), перетворююча дані, отримані з вихідного файлу, набір команд для друкуючих головок, та особливості використовуваних чорнил та їх сумісність з вибраним матеріалом для друку, та точність позиціонування носія в зоні друку, та багато іншого. Як же підібрати технологічне рішення, в якому б всі ці ланки єдиного виробничого процесу найкраще працювали на результат?

Найкращий спосіб - самостійно оцінити якість друку у найбільш привабливого по поєднанню своїх характеристик та параметрів широкоформатного принтера. Для цього варто особисто відвідати демонстраційну залу компанії-постачальника (або компанії-виробника), де представлена модель, що вас цікавить. Найкраще роздрукувати на цьому принтері підготовлений вами файл з зображенням, що максимально відповідає типовим замовленням, які ви плануєте виконувати за допомогою нового обладнання, на матеріалі, на якому надалі збираєтеся друкувати ви.

Як показує практика, замовників, інакше кажучи, кінцевих користувачів широкоформатної графіки, цікавить насамперед сприйманий ними візуально результат, а не нюанси технології, за допомогою якої цей результат був отриманий. І якщо відбиток повністю відповідатиме вашим очікуванням і при цьому у вас не з'явиться жодних сумнівів у тому, що ваш клієнт забракує зображення через незадовільну якість друку, є всі підстави для того, щоб саме до цієї моделі обладнання придивитися уважніше. Відвідування демонстраційної зали компанії-постачальника, в якій можна своїми очима побачити привернуте вашу увагу обладнання в реальному режимі експлуатації, дозволить не тільки оцінити якість друку конкретного принтера, але й отримати набагато більш наближене до реальності уявлення про його продуктивності, чим можна було б виходячи з зазначених у технічній документації показників швидкості друку машини.