Цифровий ультрафіолетовий друк на різних матеріалах

ПОВНОКОЛЬОРОВИЙ ДРУК НА МЕТАЛІ

Область застосування повнокольорового друку на металі багатогранна - від елементів інтер'єру до масштабних проектів у зовнішній рекламі. Це різні таблички та покажчики, системи навігації, стенди, вивіски, вуличні штендери та багато іншого. Відповідно, і коло замовників дуже широке. Але, мабуть, особливо варто виділити військово-промисловий комплекс - тут найчастіше застосування печатки на металі виправдано з практичної точки зору.

Очевидно, що використовуючи друк на металі, ви гарантовано отримуєте готову продукцію з дуже високим терміном служби незалежно від умов експлуатації. Скоріше тут найважливіше, щоб сам вихідний матеріал мав високу стійкість. Як технологія нанесення повнокольорового зображення на метал все частіше застосовується цифровий друк УФ-отверждаемым чорнилом, хоча варто відзначити, що це не єдине вирішення цього питання. Також для цієї мети може застосовуватись металографіка, тут нанесення зображення відбувається за технологією термоперенесення, але остання більш дорога і потребує використання спеціальних металевих основ - тому, незважаючи на теоретичну відсутність обмежень по роботі з великими форматами, частіше застосовується для малоформатної реклами: табличок, сувенірної продукції та ін.

Що стосується застосування цифрового друку УФ-отверждаемим чорнилом, то тут також можна відзначити свої нюанси. Матеріалів із металевою поверхнею велика різноманітність, і їх використання в основному залежить від наявності у принт-бюро досвіду роботи з тим чи іншим. Улюбленим матеріалом із металевою поверхнею у наружников вважаються алюмінієві композитні панелі - вони застосовуються як для виготовлення літер, цільної вивіски та окремих елементів декору, так і для обшивки масштабних фасадів. Завдяки своїм технічним характеристикам та естетичним якостям він дозволяє створювати міцні та масштабні поверхні з мінімальним числом стиків. Тому цей матеріал свого часу став справжнім плацдармом для випробування низки технологій із нанесення повнокольорових зображень. Так, технологія термопереносу не виправдала очікувань під час роботи з цим матеріалом - отримане зображення не відрізнялося стійкістю. Подібні складнощі можуть виникнути і при прямому друку УФ-отверждаемим чорнилом. Незважаючи на те що технологія друку по металевих поверхнях досить докладно описана виробниками обладнання у посібнику користувача, удосконалюватись доводиться, йдучи досвідченим шляхом. Наприклад, довелося відмовитись від використання спреїв для попередньої обробки поверхні - це виявилося не тільки неефективним, але й певною мірою шкідливим. На оброблених спреєм поверхнях зображення гірше трималося. Зараз, перш ніж завантажувати матеріал у принтер, виконується повне, дуже ретельне очищення поверхні. В основному як основа для такого друку використовується попередньо пофарбований лист композитної алюмінієвої панелі типу Alucobond білого або якого-небудь відтінку світлого кольору з ефектом «металік». Такі обмеження кольорів безпосередньо пов'язані з відсутністю білої фарби в обладнанні, що застосовується. В разі її наявності колір основи може бути будь-яким.

Металеві листи з нанесеним зображенням можуть піддаватися подальшій обробці: можна їх прокатувати через вальці для надання потрібної форми, виготовляти з них пакети для використання як елементи обробки фасадів будівель та ін. Звичайно ж, композит не єдиний матеріал з металевою поверхнею, що активно застосовується в рекламі. Наприклад, у деяких виробників реклами використовується алюміній або анодований, або промислово забарвлений полімерною фарбою, а також нержавіюча сталь, останнім часом іноді навіть пофарбована оцинковка.

Часто друк здійснюється на дзеркальній полірованій нержавіючій сталі або анодованого алюмінію. Перший час у компанії побоювалися, що під час друку світло від ультрафіолетової лампи відбиватиметься від поверхні і засвітить фарбу на форсунки головок. Через це фарба могла засохнути безпосередньо на голівки. На щастя, з цією проблемою у компанії не зіткнулися. Однак є і інша особливість друку на металі — це необхідність друкувати точно на розмір на заздалегідь підготовлену основу, так як обробляти метал після друку досить незручно (наприклад, металеві стружки на відміну від пластику можуть пошкодити надруковане зображення). Тому, наприклад, при виготовлення повнокольорового штендера з фарбованого білого алюмінію всі роботи на фрезерно-гравіювальному верстаті з підготовки основи слід зробити заздалегідь. До того ж, завдяки цьому час виготовлення одного штендера трохи більше 10 — 15 хвилин, включаючи кріплення зображення до стандартної штендерної рами.

ПОВНОКОЛЬОРОВИЙ ДРУК НА СКЛІ

Незважаючи на різноманітність та повсюдне поширення різних креативних технологій для створення найнеймовірніших рішень, скло, як і раніше, залишається одним із улюблених матеріалів дизайнерів. Такі властивості, як прозорість, ефемерна легкість, іскристість у променях сонця, роблять його дуже привабливим засобом для декорування та реклами. Звичайно ж, для цих цілей його активно застосовують у поєднанні зі спеціальними матеріалами та технологіями обробки, але створення повнокольорових зображень, і особливо з збереженням прозорості основи - випадок нечастий, тому кожен з них вигідно виділяється в навколишньому просторі і привертає увагу своєю ексклюзивністю.


Основні обмеження застосування скла безпосередньо пов'язані з його властивостями та фізичними параметрами. З одного боку, це стійкий до впливу різних атмосферних факторів та агресивних середовищ матеріал, з іншого - його крихкість і щільність роблять роботу з ним дуже складною та накладають певні обмеження на застосовувані друковані технології. Як зазначила головний технолог компанії LBL Print Олена Шевлягіна, в її компанії для нанесення зображень на скло пропонується використовувати прямий друк УФ-отверждаемым чорнилом. Це дозволяє відмовитися від застосування трафаретів, термоперенесення з іншого матеріалу, уникнути проблеми виникнення повітряних бульбашок, що утворюються при накочуванні плівки на тверду поверхню. Крім того, зображення, отримані даним способом, відрізняються стійкістю до механічних впливів.

Однак практично кожна з компаній, що друкують на склі, працює на відмінному від своїх колег-конкурентів обладнанні, що особливо при друку на склі, є вагомим фактором, оскільки кожне обладнання має свої технологічні особливості, використовуються чорнило від різних виробників. Більшість подібних машин друкує УФ-отверждаемым чорнилом, що утворюють на поверхні запечатуваного носія полімерне покриття (сольвентні чорнила закріплюються шляхом часткового проникнення в матеріал, що не досяжно в щодо скла). Причому властивості фарб, що застосовуються, різних виробників різняться. Під час друку на склі рекомендується здійснити попередню підготовку поверхні спеціальними складами (праймерами), що згодом забезпечить тривалу стійкість зображення. Як додаткове оздоблення може бути запропоновано лакування.

Але навіть з урахуванням захисту зображення гарантувати якість друку на такому складному матеріалі, як силікатне скло, ніхто не зможе. Тому, перш ніж братися за подібний проект, необхідно зробити тестові відбитки на тому склі, яке планується пустити в тираж, та переконатися у задовільної для замовника якості. До того ж, під час роботи зі склом випадковий брак під час друку можна виправити без заміни дорогого матеріалу: за допомогою спеціальних розчинів друкований шар зі скла знімається легше, ніж із поверхні інших матеріалів. Варто також відзначити, що незважаючи на схожість фізичних параметрів скляних та дзеркальних поверхонь далеко не кожна компанія візьметься друкувати на дзеркалі. Устаткування не передбачає такого використання - друковані головки будуть незворотно пошкоджені відбитими від дзеркала УФ-променями.

Необхідно враховувати і той факт, що для принтерів існують обмеження щодо розміру та ваги скляного носія, а для створення ефектних вуличних композицій потрібно скло максимально великого розміру, щоб уникнути стиків зображення. Скло для таких завдань, природно, не може бути тонким (Мінімальна необхідна товщина - 5 мм, а у разі загартованого скла - 10 мм). Таким чином, носій розміром 1 х 2 м стає критичним за вагою для застосування практично на будь-якому друкарському устаткуванні (індивідуальні вагові обмеження завжди вказуються у технічній документації на пристрій). Також потрібні додаткові людські ресурси для здійснення необхідних маніпуляцій у рамках друкованого процесу та надалі при транспортуванні.

У скла є ще одна властивість, яка у поєднанні з низькою адгезією фарб фактично виключає можливість застосування прямого друку на склі для вуличних конструкцій. Це суттєво різні за значенням коефіцієнти лінійного теплового розширення скла та фарб, а температурні коливання та сезонні перепади неминуче впливатимуть на об'єкт зовнішньої реклами. У зв'язку з цим надруковане на склі зображення не може довго використовуватися на вулиці навіть з захисним покриттям. Прямий друк на склі – дороге задоволення, у тому числі через всі ризики та складності роботи з цим матеріалом, тому термін служби — дуже важливий параметр. Основний обсяг замовлень на прямий друк на склі та дзеркалі в нашій компанії посідає інтер'єрний сегмент — оформлення житлових і громадських приміщень, причому попит на використання прямого УФ-друку постійно зростає. Однак роль УФ-друку у створенні повнокольорових зображень на склі для вуличного використання досить значна. Ряд виробничих компаній застосовує цю технологію для друку на прозорій самоклеючій плівці, яку згодом наносять на тильний бік скла. У цьому випадку друк здійснюється в дзеркальному відображенні.

Прозорість матеріалу - ще одна властивість, яка впливає на якість друку. Більшість присутніх на ринку принтерів друкують у колірної моделі CMYK, яка орієнтована на друк по білим та світлим непрозорим основам. Тому зображення на склі мають бути створені переважно з використанням насичених кольорів, і друк повинен здійснюватись у декілька проходів та з більшою щодо білих носіїв заливкою кольору. При цьому все одно на просвіт отримані зображення швидше всього виглядатимуть як вітражі. Найчастіше декоративні елементи зі скла розміщуються не у відкритому просторі, і якщо як фон виступають світлі поверхні, наприклад, біла стіна в залі кафе, зображення на склі набуває насичені та яскраві фарби.

Відсутність білого кольору, на перший погляд, легко компенсується друком зображення на склі в дзеркальному відображенні, а потім ламінуванням друкованого шару білою непрозорою або транслюцентною плівкою. Таким чином вирішується питання захисту зображення від механічного впливу. Але при цьому способі висока ймовірність виникнення мікроскопічних дефектів через потрапляння під плівку пилу чи дрібного сміття. Досвід показує: як би ви акуратно не працювали, у разі ламінації буде помітна будь-яка порошинка (і навіть відбитки пальців!), а це особливо неприпустимо при роботі скла на просвіт.

Друк на склі
Закономірним рішенням для друку на будь-якому прозорому матеріалі є застосування додаткової до стандартної палітри білої фарби. Наприклад, у разі з прозорими або напівпрозорими матеріалами білий колір може не лише служити підкладкою, а й заповнювати безбарвні фрагменти. Також білий колір може застосовуватися як криючий шар на частини зображення, що дозволяє добиватися унікальних ефектів (хмари на небі, слід від літака тощо). Певним проривом у підвищенні стійкості зображення на склі можна вважати застосування піскоструминної обробки матеріалу. Після такої процедури УФ-фарба стійко закріплюється на більш шорсткої поверхні скла, а ефект матовості заповнює відсутність білого кольору, забезпечуючи більш точну кольоропередачу. У такому разі, звичайно, варто забути про прозорість основи, але отримані після обробки властивості скла дозволили активно використовувати УФ-друк у меблевому виробництві для створення повнокольорових вітражів.

Як ще один метод захисту надрукованого на склі зображення може служити технологія, схожа з технологією створення триплексу, коли поверх зображення спеціальним способом закріплюється друге скло. Таким чином забезпечується повний захист від будь-яких механічних, хімічних та атмосферних впливів. Нагадаємо, що для оформлення нового приміщення бібліотеки МДУ ім. М. В. Ломоносова було створено зображення понад 80 кв. м, що складається з 42 скляних частин, кожна з яких була розміром 1 х 2 м. Цей випадок виявився непоодиноким: ця технологія використовується для створення скляної плитки. Ще один наочний приклад того, як цей матеріал сприяє народженню нових ідей, підштовхує до творчості та відкриває нові бізнес-сегменти…

ПОВНОКОЛЬОРОВИЙ ДРУК ПО ДЕРЕВУ

Деревина має безліч переваг: це натуральний, екологічно чистий, міцний природний матеріал, який до того ж відрізняється широкою різноманітністю колірних відтінків, фактур та чудовим зовнішнім виглядом. Не дивно, що і по сьогодні вона широко застосовується у виробництві меблів, оформленні інтер'єру, а також у зовнішній рекламі. Безумовно, друк на дереві сам по собі може розцінюватися як оригінальний та цікавий хід. Але не таке часто застосування дерева як носій зображення (порівняно з іншими незвичайними матеріалами) обумовлено переважно його природними декоративними якостями. Крім цього, дерево щодо друку поводиться як «капризний» матеріал, та все ж є друкарі, які з ним працюють.

Популярними та затребуваними є послуги друку на матеріалах, що використовують вторинну деревину, до яких належать: панелі МДФ, ламінована ДСП тощо. Декоровані міжкімнатні двері, розсувні панелі шафи-купе, саме кухонні фасади та інші меблеві елементи, як правило, робляться саме з них. У різних галузях, де застосовується дерево та його похідні, використовуються дуже різноманітні технології нанесення зображень, проте найчастіше розмір носія обмежується форматом А4. Єдиною на сьогоднішній день технологією якісного нанесення повнокольорового широкоформатного зображення на тверді (у тому числі дерев'яні) поверхні залишається струменеві друк УФ-отверждаемым чорнилом. Виробничі можливості широкоформатних УФ-принтерів дозволяють друкувати на різних за розміром дерев'яних заготовках: від невеликих дошок для виготовлення виробів малого формату (табличок, різних сувенірів) до масивних виробів розміром, наприклад, з дверей. Коли йдеться про дерев'яномі носії, основна складність полягає в тому, що найчастіше доводиться друкувати на матеріалі замовника. Компанія-виробник не завжди в подібних випадках може гарантувати, що друк пройде без ускладнень, та якість буде ідеальною. Наприклад, будь-яке дерево містить в собі вологу і після запечатування починає цю вологу виділяти, що може призвести до відшарування барвисті шару. Щоб запобігти цьому необхідно попередньо сушити дерев'яні панелі. У цьому відношенні найбільш зручним матеріалом для друку є ДСП із ламінацією.

Складності роботи з «живим» деревом обумовлені насамперед шириною крою цільної масивної дошки та викривленням площини набірної панелі або форматної шпонованої фанери. Справа ще в тому, що всі планшетні УФ-принтери друкують тільки на рівній поверхні, тому всі елементи декору заготовки повинні бути, відповідно, рівними, але не завжди так буває.

Варто також зазначити, що незалежно від виду матеріалу, його розмір має обмеження за шириною, товщиною та вагою, що вкрай актуально для дерева. Конкретні значення (або їх комбінація) цих параметрів залежать від технічного обладнання друкаря. Пристрої з максимальними можливостями по цим показникам обмежують використання носія так: товщиною - до 75 мм, шириною - до 3 м, вагою - до 25 кг. Причому наведені «стельові» значення зібрані за даними про різні моделі УФ-принтерів, кожна з яких відрізняється індивідуальними технічними характеристиками.

Окремо зупинимося на засобах та прийомах, що забезпечують безпеку зображення нанесеного на дерев'яний носій. Під час друку на дереві можуть виникнути певні специфічні нюанси, про які потрібно знати замовникам під час оформлення замовлення. Як зазначив один друкар, дуже важливо враховувати вимоги до вандалостійкості готового виробу. Щоб гарантувати збереження виробу протягом усього терміну його служби, необхідно додатково ламінувати його поверхню, що часто не дуже зручно та практично. Ще один варіант - покривати виріб прозорим лаком, матовим чи глянсовим. Компанія цим методом успішно користується, коли необхідно додатково захистити двері. Слід, однак, зазначити, що УФ чорнила останнього покоління для плоскодруковних машин вже дозволяють досягати вкрай високої адгезії під час використання практично будь-якого матеріалу.

Спеціальна попередня обробка (незалежно від того чи масив це дерева, фанера або МДФ), як правило, не потрібна. На ряді виробництв з метою підвищення адгезії додрукарської підготовки матеріалу (обробка виробу праймером, зашкурювання) все-таки включають до переліку робіт. До додаткових послуг можна віднести гравіювання контурів зображення, його застосовують до створення обїєму. Щодо фінішної обробки, то з «живим» деревом сумісний практично будь-який лак. Він часто використовується не стільки для захисту поверхні, скільки для надання виробу закінченого вигляду. Замовнику слід враховувати, що для МДФ-панелей лак доведеться ретельно підбирати; на виробництві також повинна присутня спеціальна камера для його нанесення, що дозволяє уникнути осідання пилу на поверхню виробу, що обробляється.

На закінчення варто відзначити, що робота з дерев'яними поверхнями не завжди може проходити гладко, і найчастіше виниклі неприємності необґрунтовано списують на специфіку матеріалу. Однак слід розуміти, що при досить широкій пропозиції в цьому секторі, далеко не всі друковні системи здатні надійно фіксувати і правильно переміщати під час друку жорстку, важку і нерідко деформовану заготівлю, що, безсумнівно, позначається на якості кінцевого виробу (УФ-принтери, як правило, орієнтовані на широкий спектр більш «простих» матеріалів та менш жорсткі умови роботи). Вибирайте ділового партнера з досвідом у цій галузі деревообробки та вимагайте гарантій!